Fenerbahçe'den 45 milyon euroluk yatırım!
19.11.2022 - 12:51
1/12
FENERBAHÇE'DEN TESİS YATIRIMI
Fenerbahçe, kulüp başkanı Ali Koç'un talimatıyla futbolda devrim niteliğinde büyük bir tesisleşme hamlesi başlatıyor. Maltepe'de 30 yıl boyunca kulübe üst kullanım hakkı verilen 125 dönümlük araziye hem A Takım hem de futbol akademinin yer alacağı bir tesis yapılacak. 2023 yılı içerisinde temeli atılacak tesislerde 3'ü A takım 3'ü Futbol Akademi'ye ait çim saha ve bir de 5 bin kişilik stadyum olmak üzere toplam 7 futbol sahası olacak. Tesisler Futbol Akademi'de en alt yaş grubundan A takım futbolcularının bir arada olduğu aynı havayı soluduğu bir futbol kampüsü olacak. (Sözcü / İrfan Yirmibeş)

2/12
10 BİN 300 METRE KARELİK ALAN
Söz konusu projeyle Futbol Akademi'de futbol eğitimi gören çocuklar A takım ile aynı atmosferde, onları izleme, deneyimleme, idman öncesi ve sonrası onlarla sohbet edebilme imkanına kavuşacak. A takımın idman yaptığı sahaya çıkabilme hedefini Futbol Akademi'deki çocuklar daha somut bir şekilde hayal edebilecekler. A Takım'ın antrenman yapacağı tesisler toplam inşaat alanı 10 bin 300 metre kare üzerine yapılacak. 40 adet futbolcu yatak odası, fitness ve havuz alanı, 3 antrenman sahasının bulunacağı A Takımı tesislerinde futbolcu lokali ve yemekhanesi, teknik ekip ofisleri, teknik ekip yatak odaları da yer alacak.

3/12
FUTBOL AKADEMİ'YE AİT 3 SAHA BULUNACAK
Futbol Akademi Tesisleri de 12 bin 450 metre kare alana sahip olacak. Altyapı oyuncuları için 2'şer kişilik 30 adet yatak odasının olacağı tesislerde aynı anda 3 takımın antrenman yapacağı 3 saha bulunacak. Oyuncuların eğitim alabilmesi için derslikler ve kütüphanenin de yer alacağı tesislerde teknik ekip ofisleri ve teknik ekip yatak odaları da yer alacak. Fenerbahçe'nin hazırlık maçlarının, futbol akademi tesislerinin resmi ve hazırlık maçlarını oynayacağı 4 bin 200 metrekarelik alana 5 bin seyirci kapasiteli stadyum yapılacak.

4/12
FUTBOLCU SAĞLIĞI MERKEZİ OLACAK
Toplam alanı 2 bin metrekare olacak idari yönetim binasında futbolcu sağlığı merkezi, su içi tedavi ya da havuz rehabilitasyonu olarak da bilinen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması olan hidroterapi ve buz tedavisi olarak bilinen kriyoterapi merkezi (ağrı tedavilerinde soğuk uygulaması), restoran ve etkinlik alanları olacak. Tesislerde ayrıca 1500 metre kare alana FB TV stüdyoları ve Fenerium mağazası yapılacak.

5/12
YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRDİ
Fenerbahçe yönetimi, kulübe tahsis edilen 125 dönümlük arazide yer alan askeriye ait binaları yıkarken, bu binaların yerine kulübe gösterilen başka bir yerde askeriye yeni binalar inşaa etti. Ayrıca arazinin içerisinden geçen yol da iptal edilerek, arazinin dışarısında başka bir yol yapıldı. Sarı lacivertliler tüm bu yükümlülüklerini de yerine getirdikten sonra tesisler için ilk kazmayı vuracak.

6/12
EK ARAZİ TALEBİ İÇİN ERDOĞAN’A
125 dönüm arazi tahsisi yapılan Fenerbahçe'de yönetim 50 dönüm arazi daha tahsis yapılması için önümüzdeki günlerde yetkililerle görüşecek. Kulüp başkanı Ali Koç'un önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek, yapılması planlanan tesisler hakkında bilgi vereceği, tesislere ek olarak yapmak istedikleri projeler için yeni arazi tahsisi için talepte bulunacağı öğrenildi.

7/12
FUTBOL AKADEMİ ÇALIŞMALARI
Sarı lacivertli yönetim, eğer arazi tahsisi yapılırsa yapmayı planladığı 7 futbol sahasına ek olarak Futbol Akademi için 2 tam, 2 yarım saha, spor salonu, tenis sahası, plaj voleybolu sahası, futbolcular için sosyal alanlar, organik tarım ve ekolojik bir bahçe oluşturmayı hedefliyor. Öte yandan tesislerin sulama ihtiyacını karşılayacak bir gölet oluşturmak ve tesislerin su ihtiyacını bu göletten karşılamak da planlar arasında. Tesisin enerji ihtiyacını karşılamak için de güneş enerjisi panelleri koyarak, enerji maliyetinden de kurtulmayı planlıyor. Uzun vadede ise Futbol Akademi öğrencilerinin eğitim göreceği Fenerbahçe Koleji kampüsü oluşturmak da hedefler arasında yer alıyor.

8/12
MALİYET 45 MİLYON EURO
Başkan adaylık döneminde altyapı olmazsa olmaz diyerek en önemli yatırımları bu alana yapan, pek çok yeniliği kulübe kazandıran, Arda Güler gibi Türk futbolunun genç yaştaki en özel isimlerinden birinin de parçası olduğu ve Fenerbahçe'nin her konuda ön planda tuttuğu Futbol Akademi için planlamalar devam ediyor. Kulüp başkanı Ali Koç, kulübe kazandırmayı hedeflediği tesisler için en büyük hayalim değerlendirmesi yapıyor. Başkan Koç, “Hayal bu. Dedem söylerdi; ‘hayal etmek elde etmenin yarısı' derdi. Bakalım kaynağımız, ömrümüz, yönetim süremiz yetecek mi? Ama bir şekilde burada olalım, olmayalım bitirmemiz lazım. Aşağı yukarı 17 milyon euro kaynağımız var ama bütçeye 45 milyon gerekiyor” ifadelerini kullandı.

9/12
TÜRK FUTBOLU 10 YILDA BAŞKA BİR YERE GELİR
Başkan Ali Koç da; Futbol akademi hayalimizi gerçekleştirmek için adım attıklarını belirterek, “Bu hayali gerçekleştirebilirsek, Türk futbolu 10 yılda başka bir yere gelir. Stadı yaparken, Türkiye’de modern statlar yoktu. Biz yaptıktan sonra Türkiye'de birçok modern statlar yapıldı. Biz bu akademiyi yaparsak, Türkiye’de her yer akademi olur” ifadelerini kullandı.

10/12
OLİMPİK BRANŞLAR İÇİN KAMPÜS
Futbol Akademi ayrıldıktan sonra Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri kürek, boks, masa tenisi, voleybol gibi olimpik branşlara ayrılacak. Kademe kademe Dereağzı’ndaki binalar olimpik branşların ihtiyaçlarına göre yeniden inşaa edilecek, tesisler bir kampüs haline gelecek. Dereağzı Tesisleri olimpiyat rekortmeni olan Fenerbahçe'nin tüm olimpik branşlarına ayrılan bir tesis olacak.

11/12
KADIN FUTBOL TAKIMINA TESİS
Can Bartu Tesislerinin de Kadın Futbol Takımı'na tahsis edilmesi planlanıyor. Kadın Futbol Takımı altyapısıyla birlikte Can Bartu Tesisleri'ne taşınacak. Böylece markalaşma yolunda önemli bir yol kateden kadın futbolda da büyük atılım gerçekleşecek.

12/12
SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
Fenerbahçe, bir sosyal sorumluluk projesi olarak uluslararası alanda kadınlar ve kız çocuklarının sporda ve sporla güçlenmesi için 4 yıldır yaptığı önemli çalışmaları bu adımla taçlandırmış olacak.

Diğer Haberler
Jesus'tan Altay'a; "Sana güveniyorum"
Oosterwolde İstanbul'a geliyor! İşte detaylar..
Niccola Pasta, Fenerbahçe'nin gündemindeki Jayden Oosterwolde’yi anlattı!
Jayden Oosterwolde'nin Fenerbahçe'deki maaşı belli oldu
Ferdi Kadıoğlu: "Şampiyonluk için çabalıyoruz ve buna odaklandık"
Fenerbahçe'nin yıldızına dev talip! Kim ikna etti
Süper Lig şampiyonluk oranları güncellendi
Fenerbahçe, Oosterwolde ile anlaştı iddiası...
Gelecek maçımız
Fenerbahçe
Kasımpaşa
29.01.2023 | 19:00
FenerKolik Resmi Web Sitesi © 2013-2022 - Tüm Hakları Saklıdır.
by Serkan Acar

Anasayfa    FB TV    İletişim    Reklam

24 Saat Futbol